AGENDA
The Frontiers in Biorefining 2016 Conference Agenda is posted below. It is also available for download.

Tuesday November 8, 2016
5:00 p.m. – 8:00 p.m.:
Registration/Social Hour

Wednesday November 9, 2016
6:45 a.m. – 7:45 a.m.:
Breakfast and Welcome
Conference Registration
Plenary Session: Biorefinery Concepts
7:45 a.m. – 8:00 a.m.:
Timothy Rials (The University of Tennessee – Welcome and Opening Remarks)
8:00 a.m. – 8:35 a.m.:
Maureen McCann (Purdue University – Re-defining recalcitrance: a multi-scale, multi-factor and conversion-specific property of biomass)
See Abstract
8:35 a.m. – 9:10 a.m.:
Mahdi Abu-Omar (University of California, Santa Barbara – Sustainable conversion of lignin to value-added chemicals, thermoplastics, and fuels)
See Abstract
9:10 a.m. – 9:45 a.m.:
Gregg Beckham (National Renewable Energy Laboratory – Acrylonitrile production from biomass for renewable carbon fiber applications)
See Abstract
9:45 a.m. – 10:15 a.m.:
Coffee Break
10:15 a.m. – 10:50 a.m.:
Ed de Jong (Avantium – The pros and cons of 1st versus 2nd generation carbohydrates as biorefinery feedstock)
See Abstract
10:50 a.m. – 11:25 a.m.:
Timothy Bugg (University of Warwick – Bacterial enzymes for lignin degradation: production of aromatic chemicals from lignocellulose)
See Abstract
11:25 a.m. – 12:00 p.m.:
Blake Simmons (Joint BioEnergy Institute – Development of advanced biofuels and biomass conversion technologies at the joint bioenergy institute)
See Abstract

12:00 p.m. – 1:30 p.m.:
Lunch
Alison Goss Eng (DOE)
The U.S. Department of Energy's bioenergy program: growing a billion ton bioeconomy
See Abstract
Session 2A:
Catalytic Conversion of Lignin and Carbohydrates - I
1:30 p.m. – 1:55 p.m.:
Johannes de Vries (University of Groningen – New fine chemical building blocks from lignin via stabilisation of reactive intermediates from the C-2 acidolysis pathway)
See Abstract
1:55 p.m. – 2:20 p.m.:
Pieter Bruijnincx (Utrecht University – Catalyst development for new and 'drop-in' chemicals from the carbohydrate fraction of biomass)
See Abstract
2:20 p.m. – 2:45 p.m.:
Ed de Jong (Avantium – A biorefinery approach to produce biobased FDCA and MEG, the building blocks for the next generation polyester PEF)
See Abstract
2:45 p.m. – 3:10 p.m.:
Jesse Bond (Syracuse University – Levulinic acid oxidation as a strategy for the production of maleic anhydride)
See Abstract
3:10 p.m. – 3:20 p.m.:
Flash Talks
Li Shuai
(École Polytechnique Fédérale de Lausanne – Quantitative depolymerization of uncondensed technical lignin at 120 °C with supported nickel catalysts)
See Abstract
Tom Renders (KU Leuven – Catalytic reductive fractionation: effects of acidic and alkaline additives)
See Abstract
3:20 p.m. – 3:40 p.m.:
Coffee Break
3:40 p.m. – 4:05 p.m.:
Michel Gagné (University of North Carolina at Chapel Hill – Catalytic approaches to complex molecules from carbohydrate biomass)
See Abstract
4:05 p.m. – 4:30 p.m.:
Raul Lobo (University of Delaware – Biomass valorization: making molecules we need through heterogeneous catalysis)
See Abstract
4:30 p.m. – 4:55 p.m.:
Mark Mascal (University of California, Davis – Chemical-catalytic approaches to the production of renewable fuels and monomers via 5-(chloromethyl)furfural (CMF))
See Abstract
4:55 p.m. – 5:20 p.m.:
Linda Broadbelt (Northwestern University – Mechanistic modeling of the (bio)conversion of (bio)macromolecules)
See Abstract
5:20 p.m. – 5:45 p.m.:
Thomas Elder (USDA-Forest Service,Southern Research Station – Computational studies of catalysts for oxygen pulping of wood)
See Abstract
Session 2B:
Biobased Chemicals and Materials
1:30 p.m. – 1:55 p.m.:
Mark Hillmyer (University of Minnesota – Next-generation block polymers from renewable resources)
See Abstract
1:55 p.m. – 2:20 p.m.:
Jeremy Luterbacher (École Polytechnique Fédérale de Lausanne – Stabilization with formaldehyde facilitates the high-yield production of monomers from lignin during integrated biomass depolymerization)
See Abstract
2:20 p.m. – 2:45 p.m.:
2:45 p.m. – 3:10 p.m.:
Wenzhen Li (Iowa State University – Electrocatalytic processing of biorenewables for generation of electricity, chemicals and fuels)
See Abstract
3:10 p.m. – 3:20 p.m.:
Flash Talks
Way Khor
(Ghent University – Production of medium chain fatty acids from grass)
See Abstract
Jennifer Greenstein (North Carolina State University – Two-step enzymatic conversion of algal triacylglycerides to hydrocarbons)
See Abstract
3:20 p.m. – 3:40 p.m.:
Coffee Break
3:40 p.m. – 4:05 p.m.:
Maria Soledad Peresin (Auburn University – An overview of the role of ligno-nanocellulosics in the biorefinery concept)
See Abstract
4:05 p.m. – 4:30 p.m.:
Andrew Sutton (Los Alamos National Laboratory – The use of bioderived molecular building blocks for the simultaneous production of fuels and chemicals)
See Abstract
4:30 p.m. – 4:55 p.m.:
Hua Zhao (Savannah State University – Pretreatment of cellulosic biomass by glycol-functionalized ionic liquids and aqueous ionic liquids)
See Abstract
4:55 p.m. – 5:20 p.m.:
David Johnson (National Renewable Energy Laboratory – Production of advanced biofuels for blending into jet and diesel fuels via furanic intermediates)
See Abstract
5:20 p.m. – 5:45 p.m.:
David Harper (The University of Tennessee – Use of lignin based carbons for energy storage applications)
See Abstract
6:30 p.m. – 8:00 p.m. : Social Hour

Thursday November 10, 2016
7:00 a.m. – 8:00 a.m.:
Breakfast
Session 3A
Catalytic Conversion of Lignin and Carbohydrates - II
8:00 a.m. – 8:25 a.m.:
Steve Chmely (The University of Tennessee – Catalytic transfer hydrogenolysis of organosolv lignin using NiFeB nano alloys)
See Abstract
8:25 a.m. – 8:50 a.m.:
8:50 a.m. – 9:15 a.m.:
Frederick Baddour (National Renewable Energy Laboratory – From lab to market: designing a cost model for catalyst scaling)
See Abstract
9:15 a.m. – 9:40 a.m.:
Wouter Schutyser (KU Leuven – Catalytic reductive fractionation of woody biomass)
See Abstract
9:40 a.m. – 9:50 a.m.:
Flash Talks
Arpa Ghosh (Iowa State University – Production of soluble and hydrolyzable carbohydrates from biomass using THF/water co-solvent in the presence of acid catalyst)
See Abstract
Robert Narron (North Carolina State University – Towards specific description of autohydrolyzed lignin's chemical structures)
See Abstract
9:50 a.m. – 10:20 a.m.:
Coffee Break
10:20 a.m. – 10:45 a.m.:
10:45 a.m. – 11:10 a.m.:
Jian Shi (University of Kentucky – Catalytic conversion of lignin in ionic liquids via catalysis and biocatalysis)
See Abstract
11:10 a.m. – 11:35 a.m.:
11:35 a.m. – 12:00 p.m.:
Richard Hess (Idaho National Laboratory – Conversion-ready feedstocks for biorefining)
See Abstract
Session 3B
Advanced Biomass Characterization
8:00 a.m. – 8:25 a.m.:
8:25 a.m. – 8:50 a.m.:
Loukas Petridis (Oak Ridge National Laboratory – Molecular mechanisms driving biomass deconstruction)
See Abstract
8:50 a.m. – 9:15 a.m.:
Seong Kim (Pennsylvania State University – Non-linear optical spectroscopy study of plant cell walls - New opportunities and challenges)
See Abstract
9:15 a.m. – 9:40 a.m.:
Lee Makowski (Northeastern University – The impact of alterations in lignin deposition on cellulose organization of the plant cell wall)
See Abstract
9:40 a.m. – 9:50 a.m.:
Flash Talks
Enshi Liu (University of Kentucky – Fractionation and characterization of lignin streams from engineered switchgrass)
See Abstract
John Jennings (University of Kentucky – Tin beta zeolite for regioselective Baeyer-Villiger oxidation of lignin model compounds)
See Abstract
9:50 a.m. – 10:20 a.m.:
Coffee Break
10:20 a.m. – 10:45 a.m.:
Madhavi Martin (Oak Ridge National Laboratory – Correlating laser-induced breakdown spectroscopy (LIBS) and neutron activation analysis (NAA) for resolving the spatial variation in the Populus trichocarpa leaf ionome)
See Abstract
10:45 a.m. – 11:10 a.m.:
11:10 a.m. – 11:35 a.m.:
Abhishek Singh (North Carolina State University – Structural model of plant cellulose synthase and cellulose synthase complex)
See Abstract
11:35 a.m. – 12:00 p.m.:
Marcus Foston (Washington University in St. Louis – Unlocking the secrets to lignin conversion)
See Abstract
Afternoon
Lunch on your own/Free time until poster session
12:30 p.m. – 2:00 p.m.:
Round Table

5:00 p.m. – 7:00 p.m.:
Poster Session
(Poster maximum size = 3' tall x 4' wide)
Wenhui Geng (North Carolina State University – Hemicellulose extraction from switchgrass, pine and poplar and its effect on enzymatic convertibility of cellulose-rich residue)
See Abstract
Arpa Ghosh (Iowa State University – Production of soluble and hydrolyzable carbohydrates from biomass using thf/water co-solvent in the presence of acid catalyst)
See Abstract
Jennifer Greenstein (North Carolina State University – Two-step enzymatic conversion of algal triacylglycerides to hydrocarbons)
See Abstract
Rhodri Jenkins (Los Alamos National Laboratory – Facile hydrodeoxygenation of cellulosic biomass derived ketones using solid acid catalysts)
See Abstract
John Jennings (University of Kentucky – Tin beta zeolite for regioselective baeyer-villiger oxidation of lignin)
See Abstract
Way Khor (Ghent University – Production of medium chain fatty acids from grass)
See Abstract
Alex Lewis (Oak Ridge National Laboratory – Understanding the impact of flow rate and recycle on the conversion of a complex biorefinery stream using a flow-through MEC)
See Abstract
Jake Lindstrom (Iowa State University – Thermal deconstruction of cellulose with subsequent hydrolysis to fermentable sugars)
See Abstract
Enshi Liu (University of Kentucky – Fractionation and characterization of lignin streams from engineered switchgrass)
See Abstract
Cameron Moore (Los Alamos National Laboratory – Two and three carbon bio-building blocks for fuel and chemical production)
See Abstract
Robert Narron (North Carolina State University – Towards specific description of autohydrolyzed lignin's chemical structures)
See Abstract
Ydna Questell-Santiago (École Polytechnique Fédéral de Lausanne – Stabilization of carbohydrates with formaldehyde during integrated biomass depolymerization)
See Abstract
Kalavathy Rajan (The University of Tennessee – Fractionation and characterization of switchgrass liquid autohydrolyzate)
See Abstract
Tom Renders (KULeuven – Catalytic reductive fractionation: effects of acidic and alkaline additives)
See Abstract
Violeta Sànchez i Nogué (National Renewable Energy Laboratory – Lipid production from biomass via oleaginous yeast)
See Abstract
Li Shuai (École Polytechnique Fédérale de Lausanne – Quantitative depolymerization of uncondensed technical lignin at 120 °C with supported nickel catalysts)
See Abstract
Mikhael Soliman (University of Central Florida – Physical and chemical characterization of plants response to external mechanical and chemical stresses)
See Abstract
Jingming Tao (The University of Tennessee – Characterization of switchgrass extractives by supercritical fluid chromatography)
See Abstract
Preenaa Venugopal (The University of Tennessee – Fractionation of lignocellulosic biomass using ionic liquid 1-ethyl-3-methylimidazolium acetate ([EMIM][CH3COO]))
See Abstract
Xuefeng Zhang (Mississippi State University – Synthesize and characterization of graphene nanomaterials from kraft lignin)
See Abstract

7:00 p.m. – 9:00 p.m.:
Conference Dinner
Keynote speaker: Bruce Dale (Michigan State University)
Bioenergy and biofuels: getting to very large scale- sustainably
See Abstract

Friday November 11, 2016
7:00 a.m. – 8:00 a.m.:
Breakfast
Session 4A
Thermochemical Transformations of Biomass
8:00 a.m. – 8:25 a.m.:
Susan Habas (National Renewable Energy Laboratory – A facile route to nanostructured metal phosphide catalysts for hydrodeoxygenation of bio-oil compounds)
See Abstract
8:25 a.m. – 8:50 a.m.:
Manuel Garcia-Perez (Washington State University – Bio-oil refining: challenges and opportunities)
See Abstract
8:50 a.m. – 9:15 a.m.:
Jesse Hensley (National Renewable Energy Laboratory – Chemicals and high octane hydrocarbons produced from bio-dimethyl ether using a copper modified zeolite)
See Abstract
9:15 a.m. – 9:40 a.m.:
9:40 a.m. – 10:10 a.m.:
Coffee Break
10:10 a.m. – 10:35 a.m.:
Seonah Kim (National Renewable Energy Laboratory – Computational and experimental studies of metal-doped zeolites in catalytic fast pyrolysis)
See Abstract
10:35 a.m. – 11:00 a.m.:
Maria Auad (Auburn University – Polymeric bio-resins based on fast pyrolysis bio-oil)
See Abstract
11:25 a.m. – 11:50 a.m.:
Joshua Schaidle (National Renewable Energy Laboratory – From catalyst design to technology validation: the role of model compound and whole biomass vapor experiments in catalytic fast pyrolysis research and development)
See Abstract
Session 4B
Biochemical Transformations of Biomass
8:00 a.m. – 8:25 a.m.:
Barry Goodell (Virginia Polytechnic Institute and State University – Biocatalysis in the brown rot fungi)
See Abstract
8:25 a.m. – 8:50 a.m.:
Benedikt Möllers (University of Copenhagen – Light-driven enzymatic degradation of lignocellulose)
See Abstract
8:50 a.m. – 9:15 a.m.:
9:15 a.m. – 9:40 a.m.:
Davinia Salvachua (National Renewable Energy Laboratory – Lignin depolymerization by fungal secretomes is enhanced with a bacterial sink)
See Abstract
9:40 a.m. – 10:10 a.m.:
Coffee Break
10:10 a.m. – 10:35 a.m.:
Janet Westpheling (University of Georgia – Direct conversion of plant biomass to ethanol by engineered Caldicellulosiruptor bescii)
See Abstract
10:35 a.m. – 11:00 a.m.:
Nancy Nichols (National Center for Agricultural Utilization Research, USDA Agricultural Research Service – Production of xylitol from biomass using an inhibitor-tolerant fungal strain)
See Abstract
11:00 a.m. – 11:25 a.m.:
Shijie Liu (State University of New York College of Environmental Science and Forestry – Co-production of ethanol and xylose from woody biomass)
See Abstract
11:25 a.m. – 11:50 a.m.:
Eric Karp (National Renewable Energy Laboratory – Scalable methods for recovery of carboxylic acids from fermentation broth)
See Abstract
11:50 a.m. – 12:30 p.m.:
Box Lunch